Test Tekniği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Test Tekniği

 

 

Sınav sorularını niçin yapamıyorsun? Sınavlarda hala istediğin puanları alamıyorsan bunun birçok nedeni vardır.

 

Bu durum;

 

Okuma - algılama eksikliğinden,

 

Yanlış okumadan,

 

Konuya hakim olmamaktan,

 

Edindiğin bilgiler arasında bağlantı kuramamaktan,

 

Bilgileri hatırlayamamaktan,

 

Olumsuz sorularda olumlu seçeneği işaretlemekten,

 

Öğrenilen konularla ilgili yeteri kadar uygulama yapmamış olmaktan,

 

Bir önceki soruya katılıp bir sonraki soruyu dikkatli okuyamamaktan,

 

Zamanı iyi kullanamamaktan,

 

Dikkat Süresini uzatamamaktan kaynaklanır.

 

Sınavda en büyük rakibin zamandır. Zamanın kötü kullanılması, en bilgili öğrenciyi bile başarısız kılabilir.

 

- Sınavda zamanı verimli kullanmanın yolu, soru yanıtlamaya en çok puan kazandıracak testten başlamaktır.

 

- Teste bu şekilde başladıktan sonra "turlama tekniği" denilen yöntemle süreyi daha verimli hale getirebilirsin. "Turlama tekniği", ana testin kolay sorularından başlayıp onlardan artıracağımız zamanı zor görünen sorulara vererek bu testin tüm sorularına bakabilme fırsatı yaratmaktadır.

 

Aynı test içindeki soruların zorluk düzeyleri birbirinden farklı; fakat kazandırdığı puan aynıdır. Eğer soru zor ise diğer bir soruya geçmeli, çözemediğin soruya (-) işareti koymalısın. Test bittikten sonra, tekrar (-) işareti koyduğun sorulara Dönmelisin. Yapabileceğin soruları boş bırakma, cevabından emin olmadığın soruyu da İşaretleme. İşte "turlama" budur.

 

Test Çözme TEKNİKLERİ:

 

1. Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu iyi öğrenmelisin. Soru çözerek öğrenip öğrenmediğini kontrol etmiş olursun.

 

2. Sınava uygun tekniklerle hazırlanmış test sorularını tercih et.

 

3. Testlere en iyi olduğun dersin sorularıyla başla.

 

4. Soruları kendine zaman tanıyarak çöz. Çünkü gerçek sınav sadece bilgini değil bilgi kullanma hızını da ölçmektedir.

 

5. Her soruyu, sana sınavda sorulabileceğini düşünerek yanıtlamaya çalış. Çözemediğin veya yanlış çözdüğün sorunun doğru çözümünü mutlaka öğren.

 

6. Soru çözümünden sonra yanlış yaptığın, boş bıraktığın soruları inceleyerek hatanın bilgi eksikliğinden mi, yanlış bilgiden mi yoksa dikkatsizlikten mi kaynaklandığını tespit et. Aynı hata ve eksikliklerle sınava girmeye devam eder-sen aynı sonuçları alırsın.

 

7. Soruyu çok fazla okuyarak zihnini karıştırma.

 

8. Soru metninde yer alan ve soruyu çözmeni Sağlayacak önemli kelimelerin altını çiz.

 

9. Her gün belirli miktarda soru çözmeye çalış. Soru çözmek sende bir alışkanlık olsun.

 

10. Soru kökünü ve soru paragrafını Anlamadan şıkları okumaya başlama. Önce verilenleri ve senden istenenleri iyi Belirle. Bu, cevabı daha kısa sürede ve daha doğru bir şekilde bulmanı sağlayacaktır.

 

11. Bütün şıkları okumadan doğru olduğuna İnandığın şıkkı İşaretleme. Çünkü bazı sorular senden en doğru cevabı bulmanı ister.

 

12. İki cevap da birbirine benziyorsa, cevap, büyük ihtimalle ikisi de değildir. İki şık birbirinin zıttıysa, bunlardan biri doğrudur.

 

13. Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsan yanlış olduğuna İnandığın şıkları hemen ele. Bazen 4 yanlışı bul-mak 1 doğruyu bulmaktan daha kolaydır. Kalan ŞIKLAR üzerine düşün.

 

14. Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, işaretlediğin seçeneği değiştirme.

 

15. Doğru çözdüğünden emin olmadığın soru veya sorular varsa bunlara hemen değil de birkaç soru çözdükten sonra bak.

 

16. Yanlış yanıtladığın sorulardan ötürü ümidini kaybedip karamsarlığa düşme. Çünkü yanlış doğru çözümünü öğrenme senin için bir kazançtır onu sorunun yaptığın.

 

17. Çözemediğin soruları düşünerek stres yapma. Her Öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar.

 

18. Uzun paragraftan Oluşan soruları "Uzun soru zordur" yargısında bulunarak okumadan geçme. Paragraf sorularının en önemli özelliği cevabının paragrafın içinde gizli olmasıdır.

 

19. Paragraf sorularında önce soru kökünü okursan paragrafı daha kolay ve kısa sürede anlarsın. Bu ise soruyu daha çabuk çözeceğin anlamına gelir.

 

20. Test çözerken süre tut ve teste başladığın andan itibaren dış dünya ile tüm bağlantını kes. Eğer bunu başarabilirsen sınava konsantre olmuşsun demektir.

 

21. Karşılaştığın zor sorularla inatlaşıp zaman kaybetme. Çünkü zor soruyu yapan değil çok soru yapan sınavı kazanır.

 

22. Sayısal sorularda hesap makinesi kullanma ve işlemini mutlaka kalemini kullanarak yap.

 

23. Cevap kağıdına cevapları uygun boşlukları bütünüyle doldurarak, taşırmadan ve koyu olarak işaretle. Cevap kağıdında makinenin yanlış okumasına sebep olacak her türlü işaretten kaçın. Her soru için sadece bir tek cevap işaretle.

 

24. Cevaplarını, cevap kağıdına gruplar halinde kodla. Soru kitapçığından her sorunun ayrı ayrı okunup doğru cevap bulunduktan sonra, cevap kağıdına kodlanması ideal yöntem değildir. Her soru için soru kitapçığından cevap kağıdına, cevap kağıdından soru kitapçığına gidip gelmek hem ciddi bir zaman kaybıdır, hem de dikkat yoğunlaşmasını kesen önemli bir engeldir. Üniversite giriş sınavlarının cevap kağıtlarında cevap Numaraları bloklar halinde dizilmiştir. Bu sebeple soru kitapçığında soruları arka arkaya cevaplamak, cevapları soru kitapçığının yanına yazmak, sonra bunları "bir kerede" cevap kağıdına geçirmek hem zamandan büyük tasarruf sağlar, hem dikkat kopmalarını önler, hem de bütün dikkat soru ve cevap numaralarına verileceği için kodlama hatası olma ihtimalini ortadan kaldırır. Grup halinde kodlama yapmak için sayfa SONLARI ya da bölüm SONLARI uygun bir cevaplama aralığıdır. Böylece kodlama süreleri zihninizi dinlendirmek için kullanacağınız bir dinlenme ara-ligi olarak da kullanılabilir.

25. Sınavı, kesinlikle süre dolmadan terk etme. Son dakikaya kadar süreyi kullan.